Техніка "холодного батику"

Холодний батик - один з різновидів батику. Ця техніка розпису по тканині використовує спеціальний резервує (обмежує розтікання фарби по тканині) склад холодним, на відміну від техніки гарячого батику.



 Холодний батик заснований на тому, що при цьому способі розпису тканин всі форми малюнка, як правило, мають замкнуту контурне обведення (резервує), що надає своєрідний характер малюнку. Для нанесення на тканину контуру малюнка застосовують скляні трубочки. Найбільш поширена і зручна в роботі трубочка із загнутим тонким кінцем і резервуаром, розташованим ближче до її робочої частини. Резервуар являє собою кулясте потовщення і служить для запасу складу, що резервує. Загнутий кінець трубочки повинен мати тонкі стінки, тому що ширина контуру залежить не тільки від величини отвору, але і від товщини трубочки.



 Технологія холодного батику Велике значення для якості наведення контуру має нахил кінчика трубочки: він повинен бути загнутий під кутом 135 . Якщо він загнутий під більше тупим кутом, то при роботі трубочку доводиться тримати майже перпендикулярно до площини тканини. При цьому натиск резервує посилюється, що може привести до непередбаченого розтікання резервує, по тканині (тобто до шлюбу). У місцях більш уповільненого руху і на початку лінії звичайно виходять краплі. Тому вести трубочку по тканині слід рівномірно, а на початку роботи швидко опускати на тканину, не чекаючи утворення краплі. Віднімаючи трубочку від тканини, її перевертають носиком нагору, і резервує, іде з кінчика. Протилежний кінець трубочки повинен бути злегка піднятий, щоб резервує, не пролився на тканину. Після того як контур наведений, малюнку дають просохнути.


 Більш ніж на 24 години залишати не зафарбованим наведений малюнок на тканині не рекомендується, тому що в цьому випадку резервує, дає ореол внаслідок жиру, що виділяється, і фарба при заливанні не підходить впритул до контурного наведення. Заливка малюнка фарбою виробляється ватяними тампонами, пензлями або трубочками. При заливанні необхідно звернути увагу на те, щоб великі і малі ділянки малюнка одержували однакове насичення фарбою, інакше вони всі будуть різної світлості чи на них з'являться ореоли й розлучення.


 Холодний батик заснований на застосуванні резервуючих сумішей, обмежуючих розтікання фарби по полотну. Художня особливість цього способу розпису в тому, що обов'язковий кольоровий контур надає малюнкам чіткий графічний характер. При цьому кількість кольорів не обмежується. Резервує, наносять на тканину у вигляді замкнутого контуру. Добре проникнення резерву в тканину - найважливіша умова в контурній розпису. Якщо при нанесенні контуру залишаться пропуски та розриви, фарба вийде за межі малюнка. При роботі на щільної тканини наводять товстий контур, а на прозорих, легких тканинах - більш тонкий. Після того як контур малюнка наведений, йому дають просохнути. Перед нанесенням фарби необхідно перевірити якість наведення резерву на виворітній стороні зразка, капнувши всередину кожної форми води. Якщо в якому-небудь місці вода пробиває резерв, цю ділянку зразка слід просушити і навести резерв вдруге, але вже по виворітній стороні. Після цього знову перевірте якість лінії. Починати заливку кольором слід з найсвітліших тонів, щоб легше було перекрити більш темним тоном небажаний брак. При цьому не слід забувати, що ділянки малюнка необхідно рівномірно насичувати фарбою, щоб не утворювалися розлучення. 

1 комментарий:

  1. Очень советую не пользоваться автоматическими переводчиками, а то в итоге "розлучення" вместо "розводи" и "шлюб" вместо "брак". Или это "оговорки по Фрейду"?)))

    ОтветитьУдалить